S202UDC-Z25 Miniature Circuit Breaker - 2P - Z - 25 A image 1
S202UDC-Z25 Miniature Circuit Breaker - 2P - Z - 25 A
This price is valid while stock lasts
EAN: 4016779825474
MPN: 2CDS272517R0518
Box: 5
Item condition New
Manufacture name S202UDC-Z25 Miniature Circuit Breaker - 2P - Z - 25 A
Brand ABB
Categories Circuit breakers 25A
Harmonized System Code 8536 2010 00
ETIM EC000042
Rated current 25 A
Rated voltage 125 V
Release characteristic Z
Width in number of modular spacings 2
Number of poles (total) 2
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 230 V 14 kA
Packing details
Packing level 1 4016779825856, 4016779825474
Other Technical data
Voltage type DC
Built-in depth 69 mm
Frequency 0 Hz
Rated insulation voltage Ui 440 V
Current limiting class 3
Over voltage category 3
Pollution degree 2
Explosion-proof FALSE
Degree of protection (IP) IP20
Number of protected poles 2
Concurrently switching neutral conductor No
Connectable conductor cross section solid-core 0.75-25 mm²
Connectable conductor cross section multi-wired 0-25 mm²
Ambient temperature during operating -25-55 °C
Flush-mounted installation FALSE
Additional equipment possible Yes
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V 14 kA
Rated impulse withstand voltage Uimp 4 kV