S202MT-C10 Miniature Circuit Breaker - 2P - C - 10 A image 1
MD01 image 2
MD99 image 3
S202MT-C10 Miniature Circuit Breaker - 2P - C - 10 A image 4
S202MT-C10 Miniature Circuit Breaker - 2P - C - 10 A thumbnail 1
MD01 thumbnail 2
MD99 thumbnail 3
S202MT-C10 Miniature Circuit Breaker - 2P - C - 10 A thumbnail 4
S202MT-C10 Miniature Circuit Breaker - 2P - C - 10 A
EAN: 4016779767453
MPN: 2CDS272006R0104
Package: 1
Item condition New
Manufacture name S202MT-C10 Miniature Circuit Breaker - 2P - C - 10 A
Brand ABB
Categories Circuit breakers 10A
Harmonized System Code 8536 2010 00
ETIM EC000042
Rated current 10 A
Rated voltage 400 V
Release characteristic C
Width in number of modular spacings 2
Number of poles (total) 2
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 230 V 10 kA
Other Technical data
Voltage type AC
Built-in depth 69 mm
Frequency 50-60 Hz
Rated insulation voltage Ui 440 V
Current limiting class 3
Over voltage category 3
Pollution degree 2
Explosion-proof No
Connectable conductor cross section solid-core 0-25 mm²
Connectable conductor cross section multi-wired 0-25 mm²
Ambient temperature during operating -25-55 °C
Flush-mounted installation No
Additional equipment possible Yes
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 400 V 10 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V 15 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 400 V 15 kA
Rated impulse withstand voltage Uimp 4 kV