S202MT-B40 Miniature Circuit Breaker - 2P - B - 40 A image 1
S202MT-B40 Miniature Circuit Breaker - 2P - B - 40 A
EAN: 4016779875202
MPN: 2CDS272006R0405
Package: 1
Item condition New
Manufacture name S202MT-B40 Miniature Circuit Breaker - 2P - B - 40 A
Brand ABB
Categories Circuit breakers 40A
Country of origin* DE
Harmonized System Code 8536 2010 00
ETIM EC000042
Rated current 40 A
Rated voltage 400 V
Release characteristic B
Width in number of modular spacings 2
Number of poles (total) 2
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 230 V 0 kA
Packing details
Packing level 1 4016779875202
Packing level 2 4016779875202, 4016779870344
Other Technical data
Voltage type AC
Built-in depth 69 mm
Frequency 50-60 Hz
Rated insulation voltage Ui 440 V
Current limiting class 3
Over voltage category 3
Pollution degree 3
Explosion-proof No
Connectable conductor cross section solid-core 0.75-25 mm²
Connectable conductor cross section multi-wired 0.75-16 mm²
Ambient temperature during operating -25-55 °C
Flush-mounted installation No
Additional equipment possible Yes
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 400 V 10 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V 0 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 400 V 15 kA
Rated impulse withstand voltage Uimp 4 kV
Downloads
Description
Jistič S202MT-B40; určen pro drážní aplikace; In: 40 A; vypínací charakteristika: B