S202MR-K1.6 Miniature Circuit Breaker - 2P - K - 1.6 A image 2
MD01 thumbnail 1
S202MR-K1.6 Miniature Circuit Breaker - 2P - K - 1.6 A thumbnail 2
S202MR-K1.6 Miniature Circuit Breaker - 2P - K - 1.6 A
EAN: 4016779957779
MPN: 2CDS272437R0257
Item condition New
Manufacture name S202MR-K1.6 Miniature Circuit Breaker - 2P - K - 1.6 A
Brand ABB
Categories Miniature Circuit Breakers (MCB)
Harmonized System Code 8536 2010 00
ETIM EC000042
Rated current 1.6 A
Rated voltage 400 V
Release characteristic K
Width in number of modular spacings 2
Number of poles (total) 2
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 230 V 10 kA
Packing details
Packing level 1 4016779961462, 4016779957779
Packing level 2 4016779981668, 4016779957779
Other Technical data
Voltage type AC
Built-in depth 69 mm
Frequency 50-60 Hz
Rated insulation voltage Ui 440 V
Current limiting class 3
Over voltage category 3
Pollution degree 2
Explosion-proof FALSE
Connectable conductor cross section solid-core 0-35 mm²
Connectable conductor cross section multi-wired 0-25 mm²
Ambient temperature during operating -25-55 °C
Flush-mounted installation FALSE
Additional equipment possible Yes
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 400 V 10 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V 10 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 400 V 10 kA
Rated impulse withstand voltage Uimp 4 kV