S201UDC-K25 Miniature Circuit Breaker - 1P - K - 25 A image 1
S201UDC-K25 Miniature Circuit Breaker - 1P - K - 25 A image 2
S201UDC-K25 Miniature Circuit Breaker - 1P - K - 25 A thumbnail 1
S201UDC-K25 Miniature Circuit Breaker - 1P - K - 25 A thumbnail 2
S201UDC-K25 Miniature Circuit Breaker - 1P - K - 25 A
This price is valid while stock lasts
EAN: 4016779826068
MPN: 2CDS271517R0517
Package: 1
Box: 10
Item condition New
Manufacture name S201UDC-K25 Miniature Circuit Breaker - 1P - K - 25 A
Brand ABB
Categories Circuit breakers 25A
Harmonized System Code 8536 2010 00
ETIM EC000042
Rated current 25 A
Rated voltage 60 V
Release characteristic K
Width in number of modular spacings 1
Number of poles (total) 1
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 230 V 14 kA
Packing details
Packing level 1 4016779826068
Packing level 2 4016779826440, 4016779826068
Other Technical data
Voltage type DC
Built-in depth 71 mm
Frequency 0 Hz
Rated insulation voltage Ui 440 V
Current limiting class 3
Over voltage category 3
Pollution degree 2
Explosion-proof No
Degree of protection (IP) IP20
Number of protected poles 1
Concurrently switching neutral conductor No
Connectable conductor cross section solid-core 0.75-25 mm²
Connectable conductor cross section multi-wired 0-25 mm²
Ambient temperature during operating -25-55 °C
Flush-mounted installation No
Additional equipment possible Yes
Rated impulse withstand voltage Uimp 4 kV