S201P-K16NA Miniature Circuit Breaker - 1+NP - K - 16 A image 1
S201P-K16NA Miniature Circuit Breaker - 1+NP - K - 16 A image 2
S201P-K16NA Miniature Circuit Breaker - 1+NP - K - 16 A thumbnail 1
S201P-K16NA Miniature Circuit Breaker - 1+NP - K - 16 A thumbnail 2
S201P-K16NA Miniature Circuit Breaker - 1+NP - K - 16 A
Discontinued
Price (excl. VAT):
This price is valid until next price list or while stock lasts
EAN: 4016779593144
MPN: 2CDS281103R0467
Package: 1
Box: 5
Pallet: 1920
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name S201P-K16NA Miniature Circuit Breaker - 1+NP - K - 16 A
Brand ABB
Categories Circuit breakers 16A
Harmonized System Code 8536 2010 00
ETIM EC000042
Rated current 16 A
Rated voltage 230 V
Release characteristic K
Width in number of modular spacings 2
Number of poles (total) 2
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 230 V 10 kA
Other Technical data
Voltage type AC/DC
Built-in depth 69 mm
Frequency 50-60 Hz
Rated insulation voltage Ui 440 V
Degree of protection (IP) IP20
Number of protected poles 1
Concurrently switching neutral conductor Yes
Connectable conductor cross section solid-core 0-25 mm²
Connectable conductor cross section multi-wired 0-16 mm²
Ambient temperature during operating -25-55 °C
Flush-mounted installation No
Additional equipment possible Yes
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 400 V 10 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V 25 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 400 V 25 kA
Rated impulse withstand voltage Uimp 4 kV