S201P-D16 Miniature Circuit Breaker - 1P - D - 16 A image 1
S201P-D16 Miniature Circuit Breaker - 1P - D - 16 A image 2
S201P-D16 Miniature Circuit Breaker - 1P - D - 16 A thumbnail 1
S201P-D16 Miniature Circuit Breaker - 1P - D - 16 A thumbnail 2
S201P-D16 Miniature Circuit Breaker - 1P - D - 16 A
Discontinued
Price (excl. VAT):
This price is valid until next price list or while stock lasts
EAN: 4016779591294
MPN: 2CDS281001R0161
Package: 1
Box: 10
Pallet: 3840
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name S201P-D16 Miniature Circuit Breaker - 1P - D - 16 A
Brand ABB
Categories Circuit breakers 16A
Harmonized System Code 8536 2010 00
ETIM EC000042
Rated current 16 A
Rated voltage 230 V
Release characteristic D
Width in number of modular spacings 4
Number of poles (total) 1
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 230 V 12.5 kA
Other Technical data
Voltage type AC/DC
Built-in depth 68 mm
Frequency 50-60 Hz
Rated insulation voltage Ui 440 V
Explosion-proof No
Degree of protection (IP) IP2X
Number of protected poles 1
Concurrently switching neutral conductor No
Connectable conductor cross section solid-core 0-25 mm²
Connectable conductor cross section multi-wired 0-16 mm²
Ambient temperature during operating -25-55 °C
Flush-mounted installation No
Additional equipment possible Yes
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 400 V 12.5 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V 25 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 400 V 25 kA
Rated impulse withstand voltage Uimp 4 kV