S201MT-B40UC Miniature Circuit Breaker - 1P - B - 40 A image 1
S201MT-B40UC Miniature Circuit Breaker - 1P - B - 40 A image 2
S201MT-B40UC Miniature Circuit Breaker - 1P - B - 40 A thumbnail 1
S201MT-B40UC Miniature Circuit Breaker - 1P - B - 40 A thumbnail 2
S201MT-B40UC Miniature Circuit Breaker - 1P - B - 40 A
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid while stock lasts
EAN: 4013614464980
MPN: 2CDS271065R0405
Package: 1
Box: 10
Estimate delivery time to our warehouse: By request
Technical Information
Item condition New
Manufacture name S201MT-B40UC Miniature Circuit Breaker - 1P - B - 40 A
Brand ABB
Categories Circuit breakers 40A
Harmonized System Code 8536 2010 00
ETIM EC000042
Rated current 40 A
Rated voltage 220 V
Release characteristic B
Width in number of modular spacings 1
Number of poles (total) 1
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 230 V 10 kA
Other Technical data
Voltage type AC/DC
Built-in depth 69 mm
Frequency 0-60 Hz
Rated insulation voltage Ui 440 V
Current limiting class 3
Over voltage category 3
Pollution degree 3
Explosion-proof No
Degree of protection (IP) IP20
Number of protected poles 1
Concurrently switching neutral conductor No
Connectable conductor cross section solid-core 0-35 mm²
Connectable conductor cross section multi-wired 0-25 mm²
Ambient temperature during operating -25-55 °C
Flush-mounted installation No
Additional equipment possible Yes
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V 10 kA
Rated impulse withstand voltage Uimp 4 kV