S201M-Z25 Miniature Circuit Breaker - 1P - Z - 25 A image 1
MD01 image 2
S201M-Z25 Miniature Circuit Breaker - 1P - Z - 25 A image 3
S201M-Z25 Miniature Circuit Breaker - 1P - Z - 25 A thumbnail 1
MD01 thumbnail 2
S201M-Z25 Miniature Circuit Breaker - 1P - Z - 25 A thumbnail 3
S201M-Z25 Miniature Circuit Breaker - 1P - Z - 25 A
This price is valid while stock lasts
EAN: 4016779599726
MPN: 2CDS271001R0518
Item condition New
Manufacture name S201M-Z25 Miniature Circuit Breaker - 1P - Z - 25 A
Brand ABB
Categories Circuit breakers 25A
Harmonized System Code 8536 2010 00
ETIM EC000042
Rated current 25 A
Rated voltage 230 V
Release characteristic Z
Width in number of modular spacings 1
Number of poles (total) 1
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 230 V 10 kA
Other Technical data
Voltage type AC/DC
Built-in depth 69 mm
Frequency 50-60 Hz
Rated insulation voltage Ui 440 V
Connectable conductor cross section solid-core 0-35 mm²
Connectable conductor cross section multi-wired 0-25 mm²
Ambient temperature during operating -25-55 °C
Flush-mounted installation No
Additional equipment possible Yes
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V 15 kA
Rated impulse withstand voltage Uimp 4 kV