S201M-K25 Miniature Circuit Breaker - 1P - K - 25 A image 1
S201M-K25 Miniature Circuit Breaker - 1P - K - 25 A image 2
S201M-K25 Miniature Circuit Breaker - 1P - K - 25 A thumbnail 1
S201M-K25 Miniature Circuit Breaker - 1P - K - 25 A thumbnail 2
S201M-K25 Miniature Circuit Breaker - 1P - K - 25 A
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid while stock lasts
EAN: 4016779599719
MPN: 2CDS271001R0517
Package: 1
Box: 10
Pallet: 3840
Item condition New
Manufacture name S201M-K25 Miniature Circuit Breaker - 1P - K - 25 A
Brand ABB
Categories Circuit breakers 25A
Harmonized System Code 8536 2010 00
ETIM EC000042
Rated current 25 A
Rated voltage 230 V
Release characteristic K
Width in number of modular spacings 1
Number of poles (total) 1
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 230 V 10 kA
Other Technical data
Voltage type AC/DC
Built-in depth 69 mm
Frequency 50-60 Hz
Rated insulation voltage Ui 440 V
Number of protected poles 1
Concurrently switching neutral conductor No
Connectable conductor cross section solid-core 0-35 mm²
Connectable conductor cross section multi-wired 0-25 mm²
Ambient temperature during operating -25-55 °C
Flush-mounted installation No
Additional equipment possible Yes
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V 15 kA
Rated impulse withstand voltage Uimp 4 kV