| Состояние товара | Новый |
| Название производителя | SIMATIC IPC547G (rack PC, 19", 4 U); Pentium Dual Core G4400 (2C/2T, 3.3 GHz, 3 MB cache) |
| Бренд | Siemens |
| Страна происхождения* | DE |
| * Фактическая страна происхождения может отличаться в зависимости от партии поставки. Чтобы подтвердить конкретную страну происхождения, пожалуйста, свяжитесь со своим менеджером по работе с клиентами. | |
| Код гармонизированной системы | 8471 5000 00 |
| ETIM | EC001413 |
| Рабочая Температура | 0-40 °C |
| Тип напряжения питания | AC |
| Степень защиты (IP) | IP30 |
| Напряжение питания переменного тока 50 Гц | 100-240 V |
| Напряжение питания переменного тока 60 Гц | 100-240 V |
| Уровень упаковки 1 | 4047622431641 |
| Ширина | 0.4814 mm |
| Высота | 0.1766 mm |
| Глубина | 0.4466 mm |
| Подходит для функций безопасности | No |
| С жестким диском | Yes |
| Поддержка протокола для LON | No |
| Количество HW-интерфейсов промышленного Ethernet | 2 |
| Количество HW-интерфейсов RS-232 | 2 |
| Количество HW-интерфейсов RS-422 | 0 |
| Количество HW-интерфейсов RS-485 | 0 |
| Количество HW-интерфейсов последовательного TTY | 0 |
| Количество HW-интерфейсов USB | 8 |
| Количество параллельных HW-интерфейсов | 1 |
| Количество HW-интерфейсов другое | 2 |
| Подходит для операционной системы Windows 9x | No |
| Подходит для операционной системы Windows 2000 | No |
| Подходит для операционной системы Windows XP | No |
| Подходит для операционной системы Windows ME | No |
| Подходит для операционной системы Windows CE | No |
| Подходит для операционной системы Linux | No |
| Подходит для другой операционной системы | No |
| Поддержка протокола для ASI | No |
| Поддерживаемый протокол для PROFIBUS | No |
| Поддержка протокола для CAN | No |
| Поддерживаемый протокол для INTERBUS | No |
| Поддерживаемый протокол для KNX | No |
| Поддерживаемый протокол для Modbus | No |
| Поддержка протокола для Data-Highway | No |
| Поддерживаемый протокол для DeviceNet | No |
| Поддерживающий протокол для SUCONET | No |
| Поддерживаемый протокол для других шинных систем | No |
| Тип процессора | Pentium M |
| Макс. основная память | 4000000000 MB |
| С дисководом для гибких дисков | No |
| С другими носителями | No |
| С графической картой | Yes |
| Со звуковой картой | Yes |
| Количество свободных AGP-слотов | 0 |
| Количество свободных PCI-слотов | 2 |
| Количество свободных ISA-слотов | 0 |
| Количество свободных PCMCIA-слотов | 0 |
| Количество других свободных слотов | 0 |
| Возможна установка на рейку | No |
| Корпус строительного типа | Стойка |
| Объем памяти жесткого диска | 0 TB |
| Поддержка протокола для SERCOS | No |
| Поддержка протокола для INTERBUS-Safety | No |
| Количество интерфейсов PROFINET | 0 |
| Количество HW-интерфейсов Wireless | 0 |
| Возможен фронтальный встроенный | No |
| Возможна сборка в стойку | Yes |
| Настенный монтаж/прямой монтаж | No |
| Подходит для операционной системы Windows 2003 Server | No |
| Подходит для операционной системы Windows Vista | No |
| Стандарт радио Bluetooth | No |
| Стандарт радиосвязи Wi-Fi 802.11 | No |
| Мастер связи ввода-вывода | No |
| Поддерживаемый протокол AS-Interface Safety at Work | No |
| Поддерживаемый протокол для безопасности DeviceNet | No |
| Поддерживаемый протокол для EtherNet/IP | No |
| Поддерживаемый протокол для Foundation Fieldbus | No |
| Поддерживающий протокол для PROFINET CBA | No |
| Поддерживаемый протокол для PROFINET IO | No |
| Поддерживающий протокол для PROFIsafe | No |
| Поддержка протокола для SafetyBUS p | No |
| Радио стандарт GPRS | No |
| Радио стандарт GSM | No |
| Стандарт радиосвязи UMTS | No |
| Подходит для операционной системы Windows 7 | No |
| Подходит для операционной системы Windows 8 | No |
| Тактовая частота процессора | 3300000000 GHz |
| Количество отсеков для носителей | 4 |
| С оптическим приводом | No |
*** no longer available *** SIMATIC IPC547G (rack PC, 19", 4 U); Pentium Dual Core G4400 (2C/2T, 3.3 GHz, 3 MB cache); MB (chipset H110, 2x Gbit LAN, 2x USB 3.0 front, 2x USB 3.0 & 4x USB 2.0 on rear, 2x PS/2, audio; 1x display port V1.2, 1x DVI-D, 7 slots: 5x PCI-E, 2x PCI) 1x 1 TB HDD, internal; 4 GB DDR4 SD-RAM (1x 4 GB) Enclosure painted, COM2+LPT, 100/240 V AC industrial power supply unit, without power supply cord; without operating system The SIMATIC IPC547G with innovative Intel processor technology. The innovated SIMATIC IPC547G is the technological further development of the SIMATIC IPC547E in the direction of maximum performance, user-friendliness and flexibility. With its appealing pricing, it is ideally suited for the cost-effective implementation of industrial applications, such as in process visualization or in industrial image processing, which require maximum PC system performance (state of the art). It also boasts a high degree of system availability, flexibility and compactness in 19" IPC technology. The SIMATIC IPC547G is also available as a control cabinet device for horizontal and vertical installation and with an optional Tower Kit for use as an industrial workstation or server in the process industry and in technical offices. Other functions include, for example, the graphic expansion options (multi-monitoring) for complex visualization tasks or front-side status indicators for increasing the system availability. The application areas of the SIMATIC IPC547G provide system integrators, control cabinet designers, plant engineers and machine builders with a 19" Rack PC platform for high-performance applications and IT applications at the control/cell level for process- and visualization applications, industrial high-end image processing, quality assurance and monitoring tasks, measurement, open-loop and closed-loop control tasks, and data recording and data management. The SIMATIC IPC547G is UL-certified and has the CE mark for use in industrial environments and in residential, business and commercial sectors and can therefore be used not only in industrial applications, but also in building automation or in public facilities. Thanks to its installation depth of just 446 mm it can also be easily integrated into 500 mm 19" cabinets. The outstanding characteristics are maximum system performance due to the most innovative technology, a high degree of flexibility, a Tower Kit for converting your computer into an Industrial Tower PC (optional), a high degree of system availability, user-friendly and service-friendly device configuration, independent product design with new front layout, all-metal enclosure with anti-corrosive surface (blue chromatic) and with optional design surface (paint), a high degree of EMC compatibility for use in industrial and office areas, installation compatibility across generations of devices, certifications and approvals, e.g. for worldwide marketing (cULus, CE, KC, C-Tick), system-tested with SIMATIC components for easy integration into the TIA environment, ensured innovation cycles and long-term availability of at least 2.5 years, guaranteed spare parts supply of at least 3 years, and worldwide service and support.