OTE90A6M EMC safety switch image 2
MD99 thumbnail 1
OTE90A6M EMC safety switch thumbnail 2
OTE90A6M EMV-Sicherheitsschalter 6-polig 45 kW 400V m. rot-gelbem Griff
EAN: 6417019274843
MPN: 1SCA022812R6880
Состояние товара Новый
Название производителя OTE90A6M EMC safety switch
Страна происхождения* FI
Код гармонизированной системы 8538 1000 00
ETIM EC000216
Номинальный постоянный ток Iu 135 A
Количество полюсов 6
Номинальное рабочее напряжение 750 V
Сведения об упаковке
Уровень упаковки 1 6417019274843
Встроенный моторный привод No
Тип элемента управления Длинная поворотная рукоятка
Номинальная рабочая мощность при AC-23, 400 В 45 kW
Элемент управления цветом Красный
Подходит для переднего монтажа 4 отверстия Yes
Макс. номинальное рабочее напряжение Ue AC 750 V
Конструкция устройства Комплектное устройство в корпусе
Номинальный постоянный ток при AC-21, 400 В 125 A
Коммутируемая мощность при 400 В 45 kW
Номинальный постоянный ток при AC-23, 400 В 90 A
Загрузки
Описание
EMC safety switch, 6-p. 415V AC23 90A, 45kW. Mounted auxiliary contact: 1NO0NC. Plastic enclosure. IP65. RedYellow Pistol handle. Interlocked cover. Defeatable interlocking. The enclosure in the OTE series is using a rigid glass reinforced polycarbonate enclosure. The enclosure is UV protected, protected against low-pressure water jets (IP65), and hence built for outdoor and indoor use. The cable entries are threaded and have knock out holes for 2 parallell cables and one control cable, both from top and bottom. The handle is padlockable and made for three padlocks. The interlocking can be by-passed, for thermographing etc. The switch is made for 5 wire system, and have a fixed neutral terminal and PE terminal. The EMC protection is utilized by a metal plate in the bottom, connected to the cable shield with clamps, included in the delivery. No EMC glands needed.