E290-16-10/24 Electromechanical latching relay image 1
E290-16-10/24 Electromechanical latching relay image 2
MD99 image 3
E290-16-10/24 Electromechanical latching relay image 4
E290-16-10/24 Electromechanical latching relay thumbnail 1
E290-16-10/24 Electromechanical latching relay thumbnail 2
MD99 thumbnail 3
E290-16-10/24 Electromechanical latching relay thumbnail 4
E290 impulsswitch 1no+1nf, 16A, 48vac/ 24vdc
На складе поставщика
Цена (без НДС):
Эта цена действительна, пока товар есть в наличии
EAN: 7612270939572
MPN: 2TAZ312000R2041
Упаковка: 10
Коробка: 5
Ориентировочное время доставки на наш склад: По запросу
Technical Information
Состояние товара Новый
Название производителя E290-16-10/24 Electromechanical latching relay
Бренд ABB
Категории Импульсные реле
ETIM EC000188
Способ крепления DIN-рейка
Функция Электронный для централизованного управления
Управляющее напряжение 1 24 V
Тип управляющего напряжения 1 AC
Тип напряжения питания AC
Напряжение питания 250 V
Номинальный ток переключения 16 A
Другие технические данные
Встроенная глубина 68 mm
Ширина в количестве модульных интервалов 1
Управляющее напряжение 2 12 V
Тип управляющего напряжения 2 DC
Напряжение управления частотой 1 50 Hz
Напряжение управления частотой 2 0 Hz
Подходит для ручного управления Yes
Макс. ток переключения (cos phi = 0,6) 16 A
Макс. нагрузка лампы накаливания 3000 W
Макс. нагрузка люминесцентная лампа 3000 VA
Макс. нагрузка люминесцентная лампа (двойная схема) 2500 VA
Загрузки
Описание
Latching relays are electromagnetically operated devices. The E290 range from ABB can be used to realise a simple, energy saving and efficient lighting control system. These devices are mainly used in private houses, factory premises and commercial and public buildings as well as in industrial plants. As a rule, latching relays controlled by means of impulse buttons are installed where it is necessary for lighting to be operated from at least three different places. Each time a command is initiated (by means of an impulse button), an electrical pulse is applied to the coil of the latching relay. The coil in the device is briefly energised and activated. That short pulse to the coil leads to the mechanical latch of the internal main contacts. The internal switching mechanism enables us to achieve a safe and reliable interlock (in the same way as a ballpoint pen). Each pulse that is sent to the magnetic coil system switches the device to its previous position where it is held mechanically until the next control pulse is received. The devices are designed for rated currents 16 and 32A. Through the combinable accessories the main modules can be used in nearly all market applications.