| Item condition | New |
| Manufacture name | Rozdzielnica stacjonarna z tworzywa seria Pieszyce WE:16/5 16/5 4GS |
| Brand | PCE |
| Country of origin* | PL |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8537 1098 00 |
| ETIM | EC000379 |
| Handling | Portable |
| Degree of protection (IP) | IP44 |
| Military model | No |
| Packing level 1 | 5902082007449, 5902082007449 |
| Colour | Black |
| Width | 115 mm |
| Height | 89 mm |
| Depth | 200 mm |
| Number of socket outlets with protective contact (type F) | 4 |
| Protection | None |
| Housing material | Plastic |
| CEE socket outlet 16 A | 1x16A5p400V |
| Power supply/connection possibility | Built-up plug |
| Type of mains connection | CEE 16 A |