| Item condition | New |
| Manufacture name | Rozdzielnica stacjonarna z tworzywa seria LESZNO 16/5 2GS*2B FI40 IP54 |
| Brand | PCE |
| Country of origin* | PL |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8537 1098 00 |
| ETIM | EC000379 |
| Handling | Wall mounting |
| Degree of protection (IP) | IP54 |
| Military model | No |
| Packing level 1 | 5907711166986, 5907711166986 |
| Colour | Grey |
| Width | 130 mm |
| Height | 230 mm |
| Depth | 167 mm |
| Number of socket outlets with protective contact (type F) | 2 |
| Protection | Overcurrent switch |
| Housing material | Plastic |
| Earth leakage switch | Earth leakage switch with IFN 30 mA (standard) |
| CEE socket outlet 16 A | 1x16A5p400V |
| Number of miniature circuit breakers | 2 |