| Item condition | New |
| Manufacture name | Roll of 100 m. heating cable ECflex 10T 990W 230V |
| Brand | Danfoss |
| Country of origin* | DK |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8516 8080 00 |
| ETIM | EC000339 |
| Nominal voltage | 230 V |
| Colour | Red |
| Width | 6.9 mm |
| Height | 0 mm |
| Cable type | Dual core |
| Heating capacity | 990 W/m |
| Diameter | 6.9 mm |
| Length | 100 m |
| Max. hold temperature | 75 °C |
| Packing level 1 | 5703466224458 |