RJ45M R1V 1.9N4YG/YG RL image 1
RJ45M R1V 1.9N4YG/YG RL image 2
RJ45M R1V 1.9N4YG/YG RL thumbnail 1
RJ45M R1V 1.9N4YG/YG RL thumbnail 2
RJ45M R1V 1.9N4YG/YG RL
Order only Minimal order quantity: 200
Price (excl. VAT):
This price is valid until 24.12.26
EAN: 4050118570380
MPN: 2562150000
Box: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name RJ45M R1V 1.9N4YG/YG RL
Brand Weidmüller
Categories PCB Connectors & Terminals
Country of origin* CN
Harmonized System Code 8536 6990 00
ETIM EC002637
Type of connection Printed circuit board to cable
Rated voltage 125 V
Number of poles 8
Operating temperature -40-85 °C
Type of electric connection Soldering connection
Connector model Fixed connector
Angle PCB/contact 0°/180° (horizontal)
Rated current In 1.5 A
Packing details
Packing level 1 4050118570380
Other Technical data
Colour housing Black
Contact type Bus
Type of fastening Solder
Inflammability class of insulation material according to with UL94 V0
Material of contact surface Nickel/gold
Over voltage category II
Pollution degree 1
Length pin 1.9 mm
Modular spacing connections 1.27 mm
Type of banding Other
Modular spacing contacts 1.27 mm