| Item condition | New |
| Manufacture name | Rel. interface Mod.screw 2CO 8A/24VDC/Agni+Au/LED/diode (4C.02.9.024.5050) |
| Brand | FINDER |
| Categories |
Relay DC 24v
|
| Nominal current | 8 A |
| Type of switch contact | Single contact |
| Type of electric connection | Screw connection |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| With LED indication | Yes |
| Voltage type for actuating | DC |
| Number of contacts as normally closed contact | 0 |
| Number of contacts as normally open contact | 0 |
| Packing level 1 | 8012823331706 |
| With detachable clamps | Yes |
| Drive, polarization | Polarity free |
| Drive, switching attitude | Mono stable |
| With forced-guided contacts | No |
| Complete with socket | Yes |
| Rated control supply voltage at DC | 24 V |
| Number of contacts as change-over contact | 2 |