| Item condition | New |
| Manufacture name | Rel. interface EMR screwless 14mm.2CO 8A/24 VDC/SEN/AgNi+Au (38.62.7.024.5050) |
| Brand | FINDER |
| Categories |
Relay DC 24v
|
| ETIM | EC001437 |
| Nominal current | 8 A |
| Type of switch contact | Single contact |
| Type of electric connection | Spring clamp connection |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Voltage type for actuating | DC |
| Number of contacts as normally closed contact | 0 |
| Number of contacts as normally open contact | 0 |
| Packing level 1 | 8012823363349 |
| Width | 14 mm |
| Height | 93 mm |
| Depth | 73.6 mm |
| With detachable clamps | No |
| Drive, polarization | Polarity free |
| Drive, switching attitude | Mono stable |
| With forced-guided contacts | No |
| Complete with socket | Yes |
| Rated control supply voltage at DC | 24 V |
| Number of contacts as change-over contact | 2 |