| Item condition | New |
| Manufacture name | TI20-RBP Rechargeable Battery Pack (Ti20) |
| Brand | Fluke |
| Country of origin* | JP |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8507 5000 00 |
| ETIM | EC000357 |
| Nominal voltage | 7.2 V |
| Model | Nickel metal hydride |
| Capacity | 2000 mAh |
| Packing level 1 | 0095969344586 |
| Width | 30 mm |
| Weight | 204 g |
| Size indication | Other |
| Diameter | 0 mm |
| IEC indication | Other |
| Other indications | Other |
| Plastic housing | Yes |
| Length | 110 mm |
| Suitable for EX-applications | No |
| Ambient temperature | -10-50 °C |
| Suitable for rapid charger | Yes |
| Height including pole | 30 mm |
| Battery pack | Yes |
| Number of cells | 6 |