| Item condition | New |
| Manufacture name | REC2A463/300 REC RCCB |
| Brand | ABB |
| Harmonized System Code | 8546 1000 00 |
| ETIM | EC000905 |
| Rated current | 40 A |
| Rated voltage | 400 V |
| Rated fault current | 0.3 A |
| Leakage current type | A |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Packing level 1 | 3390207087766 |
| Built-in depth | 44 mm |
| Surge current capacity | 0.25 kA |
| Width in number of modular spacings | 6.5 |