| Item condition | New |
| Manufacture name | RCS HSI-M 100W /CL/WDL |
| Brand | Sylvania |
| Country of origin* | CN |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8539 3290 00 |
| ETIM | EC000037 |
| Model | Clear |
| Socket | E27 |
| Luminous flux | 8500 lm |
| Total length | 138 mm |
| Colour rendering index CRI | 60-69 |
| Diameter | 54 mm |
| Lamp efficacy | 85 lm/W |
| Colour temperature | 3000 K |
| Lamp power | 100 W |
| Lamp designation | Other |
| Packing level 1 | 5410288209500 |
| Colour | White |
| UV-protection | No |
| Colour of light | 830 |
| Colour of light according to EN 12464-1 | Warm white <3300 K |
| Average nominal lifespan | 15000 h |
| Weighted energy consumption in 1000 hours | 100 kWh |