| Item condition | New |
| Manufacture name | DOJB440/300 Residual Current Circuit Breaker |
| Brand | ABB |
| Harmonized System Code | 8536 2010 00 |
| ETIM | EC000003 |
| Rated current | 63 A |
| Rated voltage | 400 V |
| Rated insulation voltage Ui | 440 V |
| Number of poles | 4 |
| Rated fault current | 0.03 A |
| Leakage current type | B |
| Selective protection | No |
| Short-time delayed tripping | Yes |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Rated impulse withstand voltage Uimp | 6 kV |
| Packing level 1 | 5411815654367 |
| Mounting method | DIN rail |
| Built-in depth | 44 mm |
| Pollution degree | 3 |
| Width in number of modular spacings | 4 |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Connectable conductor cross section solid-core | 1-35 mm² |
| Connectable conductor cross section multi-wired | 1-25 mm² |
| With interlocking device | No |
| Ambient temperature during operating | -20-40 °C |
| Additional equipment possible | Yes |