PXL-C10/2-DC Eaton Moeller series xPole - PXL MCB image 1
PXL-C10/2-DC Eaton Moeller series xPole - PXL MCB
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until next price list or while stock lasts
EAN: 4015082367145
MPN: 236714
Package: 1
Box: 60
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name PXL-C10/2-DC Eaton Moeller series xPole - PXL MCB
Brand EATON
Categories Circuit breakers 10A
Country of origin* RO
Harmonized System Code 8536 3010 00
ETIM EC000042
Rated current 10 A
Rated voltage 48 V
Release characteristic C
Width in number of modular spacings 2
Number of poles (total) 2
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 230 V 0 kA
Packing details
Packing level 1 4015082367145
Packing level 2 9007912224655, 9007912224655
Other Technical data
Voltage type DC
Built-in depth 70.5 mm
Frequency 50-60 Hz
Rated insulation voltage Ui 440 V
Current limiting class 3
Over voltage category 3
Pollution degree 2
Explosion-proof No
Degree of protection (IP) IP20
Number of protected poles 2
Concurrently switching neutral conductor No
Connectable conductor cross section solid-core 1-25 mm²
Connectable conductor cross section multi-wired 1-25 mm²
Ambient temperature during operating -25-55 °C
Flush-mounted installation No
Additional equipment possible Yes
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 400 V 0 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V 10 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 400 V 10 kA
Rated impulse withstand voltage Uimp 4 kV
Description
Miniature circuit breaker (MCB), PXL, 2-pole, tripping characteristic: C, rated current In: 10 A, Switchgear for residential and commercial applications