| Item condition | New |
| Manufacture name | PV-350ANH3-B Eaton Bussmann series photovoltaic fuses |
| Brand | EATON |
| ETIM | EC000055 |
| Voltage type | DC |
| Rated current | 350 A |
| Utilization category | gPV (photovoltaic protection) |
| Rated voltage DC | 1000 V |
| Fuse construction type according to IEC 60269 | NH3 |
| Packing level 1 | 5027590367028 |
| Packing level 2 | 5027590353458 |
| Power loss at rated current | 45 W |
| Insulated metal gripping lugs (IMGL) | No |