PV-350A-3L-15 FUSE 350A 1500V 3L PV image 1
PV-350A-3L-15 FUSE 350A 1500V 3L PV image 2
PV-350A-3L-15 FUSE 350A 1500V 3L PV image 3
PV-350A-3L-15 FUSE 350A 1500V 3L PV image 4
PV-350A-3L-15 FUSE 350A 1500V 3L PV image 5
PV-350A-3L-15 FUSE 350A 1500V 3L PV thumbnail 1
PV-350A-3L-15 FUSE 350A 1500V 3L PV thumbnail 2
PV-350A-3L-15 FUSE 350A 1500V 3L PV thumbnail 3
PV-350A-3L-15 FUSE 350A 1500V 3L PV thumbnail 4
PV-350A-3L-15 FUSE 350A 1500V 3L PV thumbnail 5
PV-350A-3L-15 FUSE 350A 1500V 3L PV
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until 30.06.26
EAN: 5027590525800
MPN: PV-350A-3L-15
Package: 1
Box: 8
Estimate delivery time to our warehouse: 1-4 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name PV-350A-3L-15 FUSE 350A 1500V 3L PV
Brand EATON
Categories HRC Fuses
Country of origin* HU
Harmonized System Code 8535 1000 00
ETIM EC004556
Type of current DC
Rated current 355 A
Utilization category gPV (photovoltaic protection)
Breaking capacity 50 kA
Rated voltage DC 1500 V
Fuse construction type according to IEC 60269 3L
Packing details
Packing level 1 5027590525800
Packing level 2 5027590525824
Other Technical data
Colour code White
Type of fuse status indicator Top fuse status indicator
Power loss at rated current 84 W
Description
FUSE 350A 1500V 3L PV