| Item condition | New |
| Manufacture name | PUSZKA SERII „LIGHT” EVT-231 |
| Brand | PCE |
| ETIM | EC002600 |
| Halogen free | No |
| Sealable | No |
| Weatherproof | No |
| Degree of protection (IP) | IP65 |
| Inlet from the rear | No |
| Packing level 1 | 5907711112884 |
| Packing level 2 | 5907711112884 |
| Colour | White |
| Width | 260 mm |
| Depth | 100 mm |
| Length | 197 mm |
| Operating temperature | -25-40 °C |
| Material | Plastic |
| Explosion-tested version | No |
| With screening | No |
| Tackable | No |
| Castable | No |
| With casting compound | No |
| Transparent cover | No |
| Mounting in the soil | No |
| Mounting under water | No |