| Item condition | New |
| Manufacture name | PUSHBUTTON ER 1NO+1NC PFEIL OBEN |
| Brand | EATON |
| ETIM | EC001028 |
| Number of command positions | 1 |
| Type of button | Flat |
| Degree of protection (IP) | IP23 |
| Packing level 1 | 4251510743581 |
| Hole diameter | 31.5 mm |
| Suitable for illumination | No |
| Spring-return | Yes |
| Colour front ring | Black |
| Type of electric connection | Screw connection |
| Width opening | 32.7 mm |
| Height opening | 32.7 mm |
| Material front ring | Plastic |
| With front ring | Yes |
| Construction type lens | Round |
| Supply voltage lamp | 0 V |
| Switching function latching | No |
| Number of contacts as normally closed contact | 1 |
| Number of contacts as normally open contact | 1 |
| Number of contacts as change-over contact | 0 |
| Degree of protection (NEMA) | Other |