| Item condition | New |
| Manufacture name | AC-DC Industrial DIN rail power supply; Output 48Vdc at 2A; plastic case 96W |
| Brand | Mean Well |
| Country of origin* | SZ |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| ETIM | EC002540 |
| Width | 55 mm |
| Height | 90 mm |
| Depth | 100 mm |
| Voltage type of supply voltage | AC/DC |
| Power output | 96 W |
| Rail mounting possible | Yes |
| 1st secondary output voltage | 48 V |
| Max. output current 1 | 2 A |
| Packing level 1 | 4711287422107 |
| Packing level 2 | 4711287422107 |