PTI 16-NLS-FI-FE - Installation terminal block image 1
PTI 16-NLS-FI-FE - Installation terminal block image 2
PTI 16-NLS-FI-FE - Installation terminal block thumbnail 1
PTI 16-NLS-FI-FE - Installation terminal block thumbnail 2
PTI 16-NLS-FI-FE - Installation terminal block
Order only Minimal order quantity: 10
Price (excl. VAT):
This price is valid until 24.12.26
EAN: 4055626533032
MPN: 1030135
Box: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name PTI 16-NLS-FI-FE - Installation terminal block
Brand Phoenix Contact
Categories DIN Rail Terminal Blocks
Country of origin* PL
Harmonized System Code 8536 9010 00
ETIM EC001329
Mounting method Other
Width 12.15 mm
Height 81.9 mm
Depth 46.98 mm
Rated voltage 1000 V
Operating temperature -60-105 °C
Inflammability class of insulation material according to with UL94 V0
Closing plate required No
Type of electrical connection 1 Other
Type of electrical connection 2 Other
Number of potentials 1
Basic colour Other
PE-function No
With N-disconnect slide No
N function possible No
Connectable conductor cross section solid-core 0.5-25 mm²
Connectable conductor cross section fine-strand with cable end sleeve 0.5-16 mm²
Connectable conductor cross section fine-strand without cable end sleeve 0.5-16 mm²
Connectable conductor cross section multi-wired 0.5-16 mm²
Material insulation body Other
Rated current In 70 A
Packing details
Packing level 1 4055626533032, 4055626533032
Description
Installation terminal block, with end bracket function, nom. voltage: 1000 V, nominal current: 70 A, Push-in connection, 1 level, Rated cross section: 16 mm², cross section: 0.5 mm² - 25 mm², mounting type: NS 35/7,5, NS 35/15, color: black/yellow