PRC 20/5-C1-FT25-FS2,5 - Device connector front mounting image 1
PRC 20/5-C1-FT25-FS2,5 - Device connector front mounting
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until next price list or while stock lasts
EAN: 4063151558673
MPN: 1308652
Box: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name PRC 20/5-C1-FT25-FS2,5 - Device connector front mounting
Brand Phoenix Contact
Categories Circular Connectors
Country of origin* PL
Harmonized System Code 8536 6990 00
ETIM EC002635
Ambient temperature 85 °C
Number of power contacts 0
Number of control contacts 5
Number of data contacts 0
Packing details
Packing level 1 4063151558673
Other Technical data
Locking mechanism Other
Screened No
With status indication No
Type of electric connection Screw connection
With protective conductor No
Description
Panel feed-through, Range of articles: PRC 20, Device connector front mounting, color: black, number of positions: 5, min. conductor cross section: 0.5 mm², max. conductor cross section: 2.5 mm², rated voltage: 400 V, rated current: 20 A, Connection method: Screw connection, Type of contact: Socket. Setting option for release: 1. with a tool or 2. by hand