DILMT7(24V50/60HZ) Power contactor, 3 pole, 380 V 400 V: 3 kW, 24 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 1
DILMT7(24V50/60HZ) Power contactor, 3 pole, 380 V 400 V: 3 kW, 24 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 2
DILMT7(24V50/60HZ) Power contactor, 3 pole, 380 V 400 V: 3 kW, 24 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 3
DILMT7(24V50/60HZ) Power contactor, 3 pole, 380 V 400 V: 3 kW, 24 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 4
DILMT7(24V50/60HZ) Power contactor, 3 pole, 380 V 400 V: 3 kW, 24 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 1
DILMT7(24V50/60HZ) Power contactor, 3 pole, 380 V 400 V: 3 kW, 24 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 2
DILMT7(24V50/60HZ) Power contactor, 3 pole, 380 V 400 V: 3 kW, 24 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 3
DILMT7(24V50/60HZ) Power contactor, 3 pole, 380 V 400 V: 3 kW, 24 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 4
DILMT7(24V50/60HZ) Power contactor, 3 pole, 380 V 400 V: 3 kW, 24 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until 24.12.26
EAN: 4015081944927
MPN: 197613
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 8-10 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name DILMT7(24V50/60HZ) Power contactor, 3 pole, 380 V 400 V: 3 kW, 24 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals
Brand EATON
Categories AC Power Contactors
Country of origin* CN
Harmonized System Code 8536 4900 00
ETIM EC000066
Rated operation power at AC-3, 400 V 3 kW
Number of normally open contacts as main contact 3
Number of normally closed contacts as main contact 0
Rated operation current Ie at AC-3, 400 V 7 A
Rated control supply voltage at AC 50 Hz 24 V
Rated control supply voltage at AC 60 Hz 24 V
Rated control supply voltage at DC 0 V
Type of electrical connection of main circuit Screw connection
Voltage type for actuating AC
Packing details
Packing level 1 4015081944927
Other Technical data
Modular version No
Number of auxiliary contacts as normally open contact 0
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 0
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V 20 A
Rated operation current Ie at AC-4, 400 V 0 A
Rated operation power at AC-4, 400 V 0 kW
Rated operation power NEMA 0 kW
Description
Contactor, Application: Contactors for Motors, Contactors up to 95 A, 3 pole, Utilization category: AC-1: Non-inductive or slightly inductive loads, resistance furnaces, NAC-3: Normal AC induction motors: starting, switch off during running, AC-4: Normal AC induction motors: starting, plugging, reversing, inching, Connection technique: Screw terminals, Notes: Also suitable for motors with efficiency class IE3., Number of poles: 3 pole, Rated operational current AC-3 380 V 400 V: Ie= 7 A, Rated operational current AC-1 Conventional free air thermal current, 3 pole, 50 - 60 Hz Open at 40 °C: Ith =Ie= 20 A, Max. rating for three-phase motors , 50 - 60 Hz AC-3 220 V 230 V: P= 2.2 kW, 380 V 400 V: P= 3 kW, Can be combined with auxiliary contact: DILT-XHI.., Voltage AC/DC: AC operation