DILMT50(24V50/60HZ) Power contactor, 3 pole, 380 V 400 V: 22 kW, 24 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 1
DILMT50(24V50/60HZ) Power contactor, 3 pole, 380 V 400 V: 22 kW, 24 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 2
DILMT50(24V50/60HZ) Power contactor, 3 pole, 380 V 400 V: 22 kW, 24 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 3
DILMT50(24V50/60HZ) Power contactor, 3 pole, 380 V 400 V: 22 kW, 24 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 4
DILMT50(24V50/60HZ) Power contactor, 3 pole, 380 V 400 V: 22 kW, 24 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 1
DILMT50(24V50/60HZ) Power contactor, 3 pole, 380 V 400 V: 22 kW, 24 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 2
DILMT50(24V50/60HZ) Power contactor, 3 pole, 380 V 400 V: 22 kW, 24 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 3
DILMT50(24V50/60HZ) Power contactor, 3 pole, 380 V 400 V: 22 kW, 24 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 4
DILMT50(24V50/60HZ) Power contactor, 3 pole, 380 V 400 V: 22 kW, 24 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until 24.12.26
EAN: 4015081944996
MPN: 197620
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 8-10 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name DILMT50(24V50/60HZ) Power contactor, 3 pole, 380 V 400 V: 22 kW, 24 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals
Brand EATON
Categories AC Power Contactors
Country of origin* CN
Harmonized System Code 8536 4900 00
ETIM EC000066
Rated operation power at AC-3, 400 V 22 kW
Number of normally open contacts as main contact 3
Number of normally closed contacts as main contact 0
Rated operation current Ie at AC-3, 400 V 50 A
Rated control supply voltage at AC 50 Hz 24 V
Rated control supply voltage at AC 60 Hz 24 V
Rated control supply voltage at DC 0 V
Type of electrical connection of main circuit Screw connection
Voltage type for actuating AC
Packing details
Packing level 1 4015081944996
Other Technical data
Modular version No
Number of auxiliary contacts as normally open contact 0
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 0
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V 70 A
Rated operation current Ie at AC-4, 400 V 0 A
Rated operation power at AC-4, 400 V 0 kW
Rated operation power NEMA 0 kW