| Item condition | New |
| Manufacture name | PLUG 16A-2P-24V |
| Brand | EATON |
| ETIM | EC000017 |
| Mains voltage | 24 V |
| Ex-class | IIC |
| Number of poles | 2 |
| Housing material | Brass |
| Surface treatment contacts | Untreated |
| Contact material | Other |
| For Ex-zone gas | 1, 2 |
| Voltage according to EN 60309-2 | 20-25 V (50+60 Hz) violet |
| For Ex-Zone dust | None |
| Packing level 1 | 4250217416859 |
| Nominal current | 16 A |
| Model | Plug |
| Cable entry | Straight |
| Protective contact | No |
| Clock hour position | 12 h |
| Identification colour | Purple |