PLN4-C16/1N-MW Eaton Moeller series xPole - PLN4 MCB
In vendor's stock Minimal order quantity: 12
Price (excl. VAT):
This price is valid until next price list or while stock lasts
EAN: 4015082631925
MPN: 263192
Package: 1
Box: 12
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name PLN4-C16/1N-MW Eaton Moeller series xPole - PLN4 MCB
Brand EATON
Categories Circuit breakers 16A
Country of origin* RO
Harmonized System Code 8536 3010 00
ETIM EC000042
Rated current 16 A
Rated voltage 230 V
Release characteristic C
Width in number of modular spacings 1
Number of poles (total) 2
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 230 V 4.5 kA
Other Technical data
Voltage type AC
Built-in depth 70.5 mm
Frequency 50-60 Hz
Rated insulation voltage Ui 440 V
Current limiting class 3
Over voltage category 3
Pollution degree 2
Explosion-proof No
Degree of protection (IP) IP20
Number of protected poles 1
Concurrently switching neutral conductor Yes
Connectable conductor cross section solid-core 1-25 mm²
Connectable conductor cross section multi-wired 1-25 mm²
Ambient temperature during operating -25-75 °C
Flush-mounted installation No
Additional equipment possible Yes
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 400 V 4.5 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V 0 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 400 V 0 kA
Rated impulse withstand voltage Uimp 4 kV
Description
Miniature circuit breaker (MCB), PLN4, 1-pole+N, tripping characteristic: C, rated current In: 16 A, rated switching capacity according to IEC/EN 60898-1: 4.5 kA, Switchgear for residential and commercial applications