Photoelectric sensors XU, XUK, polarised, Sn 6 m, 24...240VAC/DC, cable 2 m image 1
Photoelectric sensors XU, XUK, polarised, Sn 6 m, 24...240VAC/DC, cable 2 m
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until 24.12.26
EAN: 3389110164602
MPN: XUK9ARCNL2
Package: 1
Box: 22
Pallet: 352
Estimate delivery time to our warehouse: 5-10 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name Photoelectric sensors XU, XUK, polarised, Sn 6 m, 24...240VAC/DC, cable 2 m
Brand Telemecanique
Categories Photoelectric Sensors
Country of origin* ID
ETIM EC002717
Voltage type AC/DC
Housing material Plastic
Ambient temperature -25-55 °C
Type of switching output Relay contact
Type of switch function Change-over contact (NO/NC)
Type of light Polarized red light
Transmission range of the safety field 0 m
Type of safety according to IEC 61496-1 1
Wavelength of the sensor 0 nm
Degree of protection (IP) IP65
Sensing mode Dark switching
Rated switching distance 5000 mm
Other Technical data
Max. output current 3000 mA
Suitable for safety functions No
With time function No
Switching frequency 20 Hz
Number of semiconductor outputs with signalling function 1
Number of contact energized outputs with signalling function 0
Number of protected semiconductor outputs 0
Number of protected contact energized outputs 0
Type of interface for safety communication Other
Type of electric connection Cable radial
Rated control supply voltage at AC 50 Hz 24-240 V
Rated control supply voltage at AC 60 Hz 24-240 V
Rated control supply voltage at DC 24-240 V
Operation agent-safety class Safety class 0
Setting procedure Other
Explosion safety category for gas None
Explosion safety category for dust None
Construction type housing Cuboid
Laser protection class None
Light dot 0 mm²
Max. output current at protected output 100 mA
Min. reflector distance 1000 mm
With monitoring function downstream switching devices No
With restart blockage No
Response time 25 ms
Switching voltage of OSSD at state "high" 0 V
Pre failure notice No
Material of optical surface Plastic
Analogue output 0 V ... 10 V No
Analogue output 0 mA ... 20 mA No
Analogue output -10 V ... +10 V No
Analogue output 4 mA ... 20 mA No
Width sensor 18 mm
Diameter sensor 0 mm
Height of sensor 50 mm
With communication interface analogue No
With communication interface AS-Interface No
With communication interface CANOpen No
With communication interface DeviceNet No
With communication interface Ethernet No
With communication interface INTERBUS No
With communication interface PROFIBUS No
With communication interface RS-232 No
With communication interface RS-422 No
With communication interface RS-485 No
With communication interface SSD No
With communication interface SSI No
Length of sensor 50 mm
Max. switching distance 8000 mm
With reflector Yes
With other analogue output No
Downloads
Description
This compact design single mode (reflex system) photo-electric sensor has a PBT case. It has a supply voltage of 24V to 240V AC/DC. This mono-mode rectangular photoelectric sensor has a plastic body, is mountable directly on a surface or bracket, thanks to its 3 fixing points. It has VALOX® PBT high strength case ideal for high temperature environments and PMMA scratch-resistant lens for maximum sensor durability. 1 LED display allows to identify status of the sensor. IP65 protection makes this product ready for the harshest environments. It can operate in very cold (-25°C) and hot environments (+55°C). It provides double insulation for better people and system protection from electrical shocks. It is CSA and UL certified.