Photoelectric sensors XU, XUK, BGS, Sn 0.7 m, 24...240VAC/DC, cable 2 m image 1
Photoelectric sensors XU, XUK, BGS, Sn 0.7 m, 24...240VAC/DC, cable 2 m
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until 24.12.26
EAN: 3389119053990
MPN: XUK8ARCTL2
Package: 1
Box: 22
Estimate delivery time to our warehouse: 5-10 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name Photoelectric sensors XU, XUK, BGS, Sn 0.7 m, 24...240VAC/DC, cable 2 m
Brand Telemecanique
Categories Photoelectric Sensors
Country of origin* ID
ETIM EC002719
Adjustment range 0-310 mm
Switching frequency 20 Hz
Response time 2 ms
Max. switching distance 310 mm
Sensing mode Light switching
Rated switching distance 750 mm
Triangulation Background fade-out
Packing details
Packing level 1 3389119053990
Packing level 2 3389119053994
Other Technical data
Voltage type AC/DC
Max. output current 35 mA
Housing material Plastic
Suitable for safety functions No
Ambient temperature -30-70 °C
With time function No
Number of semiconductor outputs with signalling function 0
Number of contact energized outputs with signalling function 0
Number of protected semiconductor outputs 0
Number of protected contact energized outputs 0
Type of interface for safety communication Other
Type of electric connection Cable radial
Type of switching output Other
Type of switch function Change-over contact (NO/NC)
Rated control supply voltage at AC 50 Hz 24-240 V
Rated control supply voltage at AC 60 Hz 24-240 V
Rated control supply voltage at DC 24-240 V
Operation agent-safety class Safety class 0
Setting procedure Other
Explosion safety category for gas Other
Explosion safety category for dust Other
Construction type housing Cuboid
Laser protection class Other
Type of light Laser diode, infrared light
Light dot 0 mm²
Max. output current at protected output 100 mA
Min. reflector distance 0 mm
With monitoring function downstream switching devices No
With restart blockage No
Transmission range of the safety field 0 m
Switching voltage of OSSD at state "high" 0 V
Type of safety according to IEC 61496-1 1
Pre failure notice No
Wavelength of the sensor 0 nm
Material of optical surface Plastic
Material of cable sheath Polyvinyl chloride (PVC)
Degree of protection (IP) IP65
Analogue output 0 V ... 10 V No
Analogue output 0 mA ... 20 mA No
Analogue output -10 V ... +10 V No
Analogue output 4 mA ... 20 mA No
AWG-number 0
Width sensor 18 mm
Diameter sensor 0 mm
Height of sensor 50 mm
With communication interface analogue No
With communication interface AS-Interface No
With communication interface CANOpen No
With communication interface DeviceNet No
With communication interface Ethernet No
With communication interface INTERBUS No
With communication interface PROFIBUS No
With communication interface RS-232 No
With communication interface RS-422 No
With communication interface RS-485 No
With communication interface SSD No
With communication interface SSI No
Length of sensor 50 mm
With reflector No
With other analogue output No
Downloads
Description
This product is part of the XU range, an offer of photoelectric sensors. This general purpose single mode photoelectric sensor in XUK compact 50mm x 50mm design. It has a diffuse with background suppression detection system. It supports 0.75m diffuse with background suppression nominal sensing distance and 1 change over discrete output signal. It is furnished with 2m cable for electrical connection. It is an IP65 rated product. It is a photoelectric sensor with a rated supply voltage of 24V to 240V AC/DC, a no-load current consumption of ≤35mA and a switching frequency of ≤20Hz.It has infrared diffuse with background suppression emission and 2 LEDs. The enclosure is made of PBT with PMMA lens. Its dimensions are 18mm (Width) x 50mm (Depth) x 50mm (Height) and weighs 0.15kg. It is ideal for material handling, packaging, labelling, assembly, lift, escalators or food and beverage industries. This product is certified by CE and Ecolab.