Photoelectric sensors XU, XU9, polarised, Sn 2 m, 24...240VAC/DC, 1/2" image 1
Photoelectric sensors XU, XU9, polarised, Sn 2 m, 24...240VAC/DC, 1/2"
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until 24.12.26
EAN: 3389110736571
MPN: XU9M18MA230K
Package: 1
Box: 11
Estimate delivery time to our warehouse: 5-10 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name Photoelectric sensors XU, XU9, polarised, Sn 2 m, 24...240VAC/DC, 1/2"
Brand Telemecanique
Categories Photoelectric Sensors
Country of origin* FR
ETIM EC002717
Voltage type AC/DC
Housing material Metal
Ambient temperature -25-55 °C
Type of switch function Normally open contact (NO)
Type of light Polarized red light
Transmission range of the safety field 0 m
Type of safety according to IEC 61496-1 1
Wavelength of the sensor 0 nm
Degree of protection (IP) IP67K
Sensing mode Light-/dark switching
Rated switching distance 2000 mm
Packing details
Packing level 1 3389110736571
Packing level 2 3389110736579
Other Technical data
Max. output current 200 mA
Suitable for safety functions No
With time function No
Switching frequency 25 Hz
Number of semiconductor outputs with signalling function 1
Number of contact energized outputs with signalling function 0
Number of protected semiconductor outputs 1
Number of protected contact energized outputs 0
Type of interface for safety communication Other
Type of electric connection Connector 1/2 inch
Rated control supply voltage at AC 50 Hz 24-240 V
Rated control supply voltage at AC 60 Hz 24-240 V
Rated control supply voltage at DC 24-240 V
Operation agent-safety class Safety class 0
Setting procedure Other
Explosion safety category for gas None
Explosion safety category for dust None
Construction type housing Cylinder, screw-thread
Laser protection class None
Light dot 0 mm²
Max. output current at protected output 200 mA
Min. reflector distance 1000 mm
With monitoring function downstream switching devices No
With restart blockage No
Response time 20 ms
Switching voltage of OSSD at state "high" 0 V
Pre failure notice No
Material of optical surface Plastic
Analogue output 0 V ... 10 V No
Analogue output 0 mA ... 20 mA No
Analogue output -10 V ... +10 V No
Analogue output 4 mA ... 20 mA No
Width sensor 0 mm
Diameter sensor 18 mm
Height of sensor 0 mm
With communication interface analogue No
With communication interface AS-Interface No
With communication interface CANOpen No
With communication interface DeviceNet No
With communication interface Ethernet No
With communication interface INTERBUS No
With communication interface PROFIBUS No
With communication interface RS-232 No
With communication interface RS-422 No
With communication interface RS-485 No
With communication interface SSD No
With communication interface SSI No
Length of sensor 95 mm
Max. switching distance 3000 mm
With reflector Yes
With other analogue output No
Downloads
Description
This product is part of the XU range, an offer of photoelectric sensors. This photoelectric sensor in a cylindrical M18 design with polarized reflex detection system. It supports 2m nominal sensing distance and 1 NO discrete output. The photoelectric sensor with a rated supply voltage of 24V to 240V AC/DC. It is furnished with 3-pin 1/2inch-20 UNF male connector for electrical connection. It is an IP67 rated product. The enclosure is made of nickel plated brass. Its dimensions are 18mm (diameter) x 82mm (length). It weighs 0.095kg. It is ideal for material handling, packaging, labelling, assembly, lift, escalators or food and beverage industries. This product is certified by CE, CSA and UL. The kit includes sensor and XUZC50 reflector. The XU is for non contact sensing up to a hundred meters of objects of any shape and any type. The XU range offers a full line of photoelectric proximity sensors dedicated to material handling, packaging, labelling, lift, food and beverage industries.