PHOTO.DETECT.24-240ACDC image 1
PHOTO.DETECT.24-240ACDC
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until 24.12.26
EAN: 3389110736625
MPN: XU8M18MA230K
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 5-10 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name PHOTO.DETECT.24-240ACDC
Brand Telemecanique
Categories Photoelectric Sensors
Country of origin* FR
ETIM EC002719
Adjustment range 120 mm
Switching frequency 25 Hz
Response time 20 ms
Max. switching distance 120 mm
Sensing mode Dark switching
Rated switching distance 120 mm
Triangulation Background fade-out
Packing details
Packing level 1 3389110736625
Other Technical data
Voltage type AC/DC
Max. output current 200 mA
Housing material Metal
Suitable for safety functions No
Ambient temperature -25-55 °C
With time function No
Number of semiconductor outputs with signalling function 1
Number of contact energized outputs with signalling function 0
Number of protected semiconductor outputs 1
Number of protected contact energized outputs 0
Type of interface for safety communication Other
Type of electric connection Connector 1/2 inch
Type of switching output Other
Type of switch function Normally open contact (NO)
Rated control supply voltage at AC 50 Hz 24-240 V
Rated control supply voltage at AC 60 Hz 24-240 V
Rated control supply voltage at DC 24-240 V
Operation agent-safety class Safety class 0
Setting procedure Manual adjustment
Explosion safety category for gas None
Explosion safety category for dust None
Construction type housing Cylinder, screw-thread
Laser protection class None
Type of light Infrared light
Light dot 0 mm²
Max. output current at protected output 200 mA
Min. reflector distance 0 mm
With monitoring function downstream switching devices No
With restart blockage No
Transmission range of the safety field 0 m
Switching voltage of OSSD at state "high" 0 V
Type of safety according to IEC 61496-1 1
Pre failure notice No
Wavelength of the sensor 0 nm
Material of optical surface Plastic
Material of cable sheath Other
Degree of protection (IP) IP67K
Analogue output 0 V ... 10 V No
Analogue output 0 mA ... 20 mA No
Analogue output -10 V ... +10 V No
Analogue output 4 mA ... 20 mA No
AWG-number 0
Width sensor 0 mm
Diameter sensor 18 mm
Height of sensor 0 mm
With communication interface analogue No
With communication interface AS-Interface No
With communication interface CANOpen No
With communication interface DeviceNet No
With communication interface Ethernet No
With communication interface INTERBUS No
With communication interface PROFIBUS No
With communication interface RS-232 No
With communication interface RS-422 No
With communication interface RS-485 No
With communication interface SSD No
With communication interface SSI No
Length of sensor 95 mm
With reflector No
With other analogue output No
Description
This product is part of the XU range, an offer of photoelectric sensors. This general purpose single mode photoelectric sensor in XU8 cylindrical M18 design. It has a diffuse detection system with background suppression. It supports nominal sensing distance of 0.12m diffuse with background suppression, with 1 NO discrete type of output signal. It is furnished with 3-pin 1/2-20 UNF male connector for electrical connection. It is an IP67 rated product. This photoelectric sensor has a rated supply voltage of 24V to 240V AC/DC, a maximum residual current of 1.5mA and a switching frequency of ≤25Hz. It has an infrared diffuse with background suppression emission and 1 LED for output state. The enclosure is made of nickel plated brass with PMMA lens. Its dimensions are 18mm (Diameter) x 95mm (Length) and weighs 0.075kg. It is ideal for material handling, packaging, labelling, assembly, lift, escalators or food and beverage industries. This product is certified by CSA, CE and UL.