| Item condition | New |
| Manufacture name | PERILEX angled plug, 25 A, white |
| Brand | ABL |
| Country of origin* | CZ |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8538 9099 00 |
| ETIM | EC000462 |
| Nominal current | 25 A |
| Nominal voltage | 400 V |
| Contacts | 3P+N+E |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Packing level 1 | 4011721028019 |
| Packing level 2 | 4011721028019 |
| Packing level 3 | 4011721028019 |
| Colour | White |
| Cable entry | Straight |
| Material | Duroplast |
| Surface treatment contacts | Nickel-plated |
| RAL-number (similar) | 1013 |
| Contact material | CuSn |