| Item condition | New |
| Manufacture name | PCB SOCKET |
| Brand | FINDER |
| ETIM | EC001456 |
| Mounting method | Direct mounting |
| Function extension possible | No |
| Type of electric connection | PCB connection |
| Number of pins | 8 |
| Packing level 1 | 8012823188140 |
| Width | 13 mm |
| Height | 30.3 mm |
| Depth | 9.2 mm |
| With detachable clamps | No |