| Item condition | New |
| Manufacture name | Panel board component RCD 4-pole 40A, 30mA |
| Brand | EATON |
| ETIM | EC000003 |
| Rated current | 40 A |
| Rated voltage | 400 V |
| Number of poles | 4 |
| Rated fault current | 0.03 A |
| Leakage current type | A |
| Selective protection | No |
| Short-circuit breaking capacity (Icw) | 10 kA |
| Surge current capacity | 0.25 kA |
| Short-time delayed tripping | No |
| Frequency | 50 Hz |
| Packing level 1 | 6418677658983 |
| Packing level 2 | 6418677658983 |
| Mounting method | DIN rail |
| Built-in depth | 70.5 mm |
| Width in number of modular spacings | 4 |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Additional equipment possible | Yes |