| Item condition | New |
| Manufacture name | Panel board component MCB+RCD 2-pole C16, 30mA |
| Brand | EATON |
| ETIM | EC000905 |
| Rated current | 16 A |
| Rated voltage | 230 V |
| Release characteristic | C |
| Rated fault current | 0.03 A |
| Leakage current type | A |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Number of protected poles | 2 |
| Number of poles (total) | 2 |
| Packing level 1 | 6418677658969 |
| Packing level 2 | 6418677658969 |
| Voltage type | AC |
| Built-in depth | 70 mm |
| Surge current capacity | 0.25 kA |
| Current limiting class | 3 |
| Over voltage category | 3 |
| Pollution degree | 2 |
| Width in number of modular spacings | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Concurrently switching neutral conductor | Yes |
| Rated short-circuit breaking capacity according to IEC 60947-2 | 0 kA |
| Anti-nuisance tripping version | No |