| Item condition | New |
| Manufacture name | Panel board component MCB 1-pole 10kA, C13 |
| Brand | EATON |
| ETIM | EC000042 |
| Rated current | 13 A |
| Rated voltage | 230 V |
| Release characteristic | C |
| Width in number of modular spacings | 1 |
| Number of poles (total) | 1 |
| Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 230 V | 10 kA |
| Packing level 1 | 6418677658815 |
| Voltage type | AC |
| Built-in depth | 70.5 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Current limiting class | 3 |
| Over voltage category | 3 |
| Pollution degree | 2 |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Number of protected poles | 1 |
| Concurrently switching neutral conductor | No |
| Additional equipment possible | Yes |
| Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 400 V | 10 kA |
| Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V | 0 kA |
| Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 400 V | 0 kA |