| Item condition | New |
| Manufacture name | Pan head tapping screw 3,5 x 13 |
| Brand | EATON |
| Country of origin* | NL |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 7318 1568 00 |
| ETIM | EC000891 |
| Surface protection | Untreated |
| Material quality | Other |
| Material | Steel |
| Packing level 1 | 8711426154186 |
| Packing level 2 | 8711426154186, 8711426154186 |
| Head form | Button head |
| Screwing system | Screw slot |
| Thread moulding | Thread-cutting |
| Length | 170 mm |
| Thread size (metric) | 3.5 |
| Pitch thread | 2 mm |
| Hardened | Yes |
| Thread diameter | 0 mm |
| Self boring | Yes |