| Item condition | New |
| Manufacture name | P550 SEL CW 12V 200 100 IP68 B |
| Brand | Tridonic |
| Harmonized System Code | 8539 5100 00 |
| ETIM | EC002706 |
| Width | 16.8 mm |
| Beam angle | 155 ° |
| Colour rendering index CRI | 70-79 |
| Length | 38.5 mm |
| Height/depth | 10.2 mm |
| Lamp type | LED not exchangeable |
| Degree of protection (IP) | IP68 |
| Lamp voltage | 12 V |
| Colour temperature | 7500 K |
| Packing level 1 | 9006210368740 |
| Model | Hose |
| Connection type | Other |
| Voltage type | DC |
| Type of control gear | LED operating device voltage-controlled |
| Self-adhesive | Yes |
| Diameter | 18.87 mm |
| Number of poles | 2 |
| With protective cover | No |
| Length of particular segments | 200 mm |
| Colour of light | White |
| Type of wiring | Through wiring included |