| Item condition | New |
| Manufacture name | BS 190/01 - Overvoltage protection, as fine protection for bus devices |
| Brand | Siemens |
| Categories |
Surge Protection Devices (SPD)
|
| Country of origin* | DE |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8536 3010 00 |
| ETIM | EC000943 |
| Nominal discharge surge current (8/20) | 5 kA |
| Nominal load current | 6 A |
| Voltage protection level core/core | 750 V |
| Max. continuous voltage DC | 45 V |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Nominal voltage DC | 24 V |
| Packing level 1 | 4013364047365 |
| Mounting method | Duct installation |
| Connection 1 | Connection cable |
| Number of conductors (without earthing) | 2 |
| Limiting frequency | 70 MHz |
| Voltage protection level core/earth | 500 V |
| Assembly width | 12 mm |
| Earthing via | Separate conductor |
The BS 190/01 is an overvoltage protection module engineered for fine protection of bus devices. It is designed for duct installation and optimized for low-voltage signal and control circuits.