OTR80GA4M Maintenance switch
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until next price list or while stock lasts
EAN: 6417019935980
MPN: 1SCA164358R1001
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name OTR80GA4M Maintenance switch
Brand ABB
Categories Switch Disconnectors
Country of origin* BG
Harmonized System Code 8536 3030 00
ETIM EC000216
Rated permanent current Iu 80 A
Number of poles 4
Rated operating voltage 800 V
Degree of protection (IP), front side IP65
Version as main switch Yes
Version as safety switch No
Version as maintenance-/service switch Yes
Rated short-time withstand current lcw 1.5 kA
Packing details
Packing level 1 6417019935980, 6417019935980
Other Technical data
Width 200
Height 300
Depth 135
Number of auxiliary contacts as normally open contact 4
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 4
Number of auxiliary contacts as change-over contact 0
Number of switches 1
Interlockable Yes
Motor drive integrated No
Type of electrical connection of main circuit Screw connection
Version as emergency stop installation No
Type of control element Other
Rated operation power at AC-23, 400 V 45 kW
Colour control element Red
Suitable for front mounting 4-hole No
Suitable for front mounting centre No
Suitable for distribution board installation Yes
Suitable for intermediate mounting No
Max. rated operation voltage Ue AC 800 V
Motor drive optional No
Voltage release optional No
Device construction Complete device in housing
Switching power at 400 V 45 kW
Version as reversing switch No
Rated permanent current at AC-23, 400 V 80 A
Degree of protection (NEMA) Other
With pre-assembled cabling No
Description
Maintenance switch, 4-p. 415V AC23 80A, 45kW. Mounted auxiliary contact: 1NO1NC. Stainless steel enclosure. IP65. RedYellow Pistol handle. Interlocked cover. Defeatable interlocking. The enclosure of the OTR series is made of rigid stainless steel, class AISI304. The enclosure has a hinged door, with door lock. The cover is interlocked, and can not be opened when switch is on. The interlock function can be defeated for thermographing. Suitable for outdoor and indoor use. The cable entries are of knock out types. PE terminal and auxiliary contact included. Can be used in EMC application, if EMC cable glands are used.