OTR63GBA6M Maintenance switch
EAN: 6417019935966
MPN: 1SCA164356R1001
Item condition New
Manufacture name OTR63GBA6M Maintenance switch
ETIM EC000216
Rated permanent current Iu 63 A
Number of poles 6
Rated operating voltage 800 V
Packing details
Packing level 1 6417019935966, 6417019935966
Other Technical data
Width 200
Height 300
Depth 135
Number of auxiliary contacts as normally open contact 1
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 1
Type of control element Other
Rated operation power at AC-23, 400 V 30 kW
Colour control element Red
Suitable for intermediate mounting No
Max. rated operation voltage Ue AC 800 V
Switching power at 400 V 30 kW
Version as reversing switch No
Rated permanent current at AC-23, 400 V 63 A
Description
Maintenance switch, 6-p. 415V AC23 63A, 30kW. Mounted auxiliary contact: 0NO0NC. Stainless steel enclosure. IP65. RedYellow Pistol handle. Interlocked cover. Defeatable interlocking. The enclosure of the OTR series is made of rigid stainless steel, class AISI304. The enclosure has a hinged door, with door lock. The cover is interlocked, and can not be opened when switch is on. The interlock function can be defeated for thermographing. Suitable for outdoor and indoor use. The end plates are blank, and can be drilled by the installer. N- and PE terminal included.