OTR16T3B Safety switch image 1
MD01 image 2
MD99 image 3
OTR16T3B Safety switch image 4
OTR16T3B Safety switch image 5
OTR16T3B Safety switch thumbnail 1
MD01 thumbnail 2
MD99 thumbnail 3
OTR16T3B Safety switch thumbnail 4
OTR16T3B Safety switch thumbnail 5
OTR16T3B Safety switch
In vendor's stock
Price (excl. VAT):
This price is valid while stock lasts
EAN: 6417019184616
MPN: 1SCA022572R0160
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: By request
Technical Information
Item condition New
Manufacture name OTR16T3B Safety switch
ETIM EC000216
Rated permanent current Iu 40 A
Number of poles 3
Rated operating voltage 750 V
Degree of protection (IP), front side IP65
Version as main switch Yes
Version as safety switch Yes
Version as maintenance-/service switch Yes
Packing details
Packing level 1 6417019184616
Other Technical data
Number of auxiliary contacts as normally open contact 0
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 0
Number of auxiliary contacts as change-over contact 0
Number of switches 1
Interlockable No
Motor drive integrated No
Version as emergency stop installation No
Type of control element Turn button
Rated operation power at AC-23, 400 V 7.5 kW
Colour control element Black
Suitable for floor mounting No
Suitable for front mounting 4-hole Yes
Suitable for front mounting centre No
Suitable for distribution board installation No
Suitable for intermediate mounting Yes
Max. rated operation voltage Ue AC 750 V
Rated permanent current at AC-21, 400 V 32 A
Switching power at 400 V 7.5 kW
Version as reversing switch No
Rated permanent current at AC-23, 400 V 16 A